Vishay Sprague 600D406G060DE4
Part No.:
600D406G060DE4
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 40UF 60V AXIAL TH
Shipping
600D406G060DE4 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
600D
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
40 µF
Tolerance:
Voltage - Rated:
60 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.375" Dia x 1.125" L (9.53mm x 28.58mm)