Vishay Sprague 600D397F040DX4
Part No.:
600D397F040DX4
Description:
CAP ALUM 390UF 40V AXIAL TH
Shipping
600D397F040DX4 Information
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
397mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
505 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
707 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.375" Dia x 2.687" L (9.53mm x 66.26mm)