Vishay Sprague 600D397F030DL4
Part No.:
600D397F030DL4
Description:
CAP ALUM 390UF 30V AXIAL TH
Shipping
600D397F030DL4 Information
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
30 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
375mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
472 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
849.6 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.375" Dia x 2.187" L (9.53mm x 55.56mm)