Vishay Sprague 600D337F020DG4
Part No.:
600D337F020DG4
Description:
CAP ALUM 330UF 20V AXIAL TH
Shipping
600D337F020DG4 Information
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
883mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
270 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.375" Dia x 1.375" L (9.53mm x 34.93mm)