Vishay Sprague 600D336F150DL4
Part No.:
600D336F150DL4
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 33UF 150V AXIAL TH
Shipping
600D336F150DL4 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
600D
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
150 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.83Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
148 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
207.2 mA @ 1 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.375" Dia x 2.187" L (9.53mm x 55.56mm)