Vishay Sprague 600D336F040KD4
Part No.:
600D336F040KD4
Description:
CAP ALUM 33UF 40V AXIAL TH
Shipping
600D336F040KD4 Information
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.50Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
79 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
110.6 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.281" Dia x 0.937" L (7.14mm x 23.80mm)