Vishay Sprague 600D277F050DX4
Part No.:
600D277F050DX4
Description:
CAP ALUM 270UF 50V AXIAL TH
Shipping
600D277F050DX4 Information
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
540mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
433 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
606.2 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.375" Dia x 2.687" L (9.53mm x 66.26mm)