Vishay Sprague 600D277F030DJ4
Part No.:
600D277F030DJ4
Description:
CAP ALUM 270UF 30V AXIAL TH
Shipping
600D277F030DJ4 Information
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
30 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
560mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
338 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
365 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.375" Dia x 1.623" L (9.53mm x 41.30mm)