Vishay Sprague 600D227F060DX4
Part No.:
600D227F060DX4
Description:
CAP ALUM 220UF 60V AXIAL TH
Shipping
600D227F060DX4 Information
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
60 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
675mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
388 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
543.2 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.375" Dia x 2.687" L (9.53mm x 66.26mm)