Vishay Sprague 600D187F050DL4
Part No.:
600D187F050DL4
Description:
CAP ALUM 180UF 50V AXIAL TH
Shipping
600D187F050DL4 Information
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
844mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
315 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
441 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.375" Dia x 2.187" L (9.53mm x 55.56mm)