Vishay Sprague 600D186F150DG4
Part No.:
600D186F150DG4
Description:
CAP ALUM 18UF 150V AXIAL TH
Shipping
600D186F150DG4 Information
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
150 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.85Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
126 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.375" Dia x 1.375" L (9.53mm x 34.93mm)