Vishay Sprague 600D158F010DX4
Part No.:
600D158F010DX4
Description:
CAP ALUM 1500UF 10V AXIAL TH
Shipping
600D158F010DX4 Information
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
230mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
664 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
717.1 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.375" Dia x 2.687" L (9.53mm x 66.26mm)