Vishay Sprague 600D157F075DX4
Part No.:
600D157F075DX4
Description:
CAP ALUM 150UF 75V AXIAL TH
Shipping
600D157F075DX4 Information
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
75 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
399 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
558.6 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.375" Dia x 2.687" L (9.53mm x 66.26mm)