Vishay Sprague 600D157F060DL4
Part No.:
600D157F060DL4
Description:
CAP ALUM 150UF 60V AXIAL TH
Shipping
600D157F060DL4 Information
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
60 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
290 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
406 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.375" Dia x 2.187" L (9.53mm x 55.56mm)