Vishay Sprague 600D157F020DD4
Part No.:
600D157F020DD4
Description:
CAP ALUM 150UF 20V AXIAL TH
Shipping
600D157F020DD4 Information
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.962Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
142 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
153.4 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.375" Dia x 0.937" L (9.52mm x 23.80mm)