Vishay Sprague 600D127F100DX4
Part No.:
600D127F100DX4
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 120UF 100V AXIAL TH
Shipping
600D127F100DX4 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
600D
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.27Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
910 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.274 A @ 1 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.375" Dia x 2.687" L (9.53mm x 66.26mm)