Vishay Sprague 600D126F075KD4
Part No.:
600D126F075KD4
Description:
CAP ALUM 12UF 75V AXIAL TH
Shipping
600D126F075KD4 Information
Capacitance:
12 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
75 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
12.3Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
48 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
67.2 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.281" Dia x 0.937" L (7.14mm x 23.80mm)