Vishay Sprague 600D107F050DG4
Part No.:
600D107F050DG4
Description:
CAP ALUM 100UF 50V AXIAL TH
Shipping
600D107F050DG4 Information
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.5Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
192 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
268.8 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.375" Dia x 1.375" L (9.53mm x 34.93mm)