NorComp Inc. 581-M25-113L462
Part No.:
581-M25-113L462
Manufacturer:
NorComp Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN MICRO-D PLUG 25POS R/A SLDR
Shipping
581-M25-113L462 Information
Manufacturer:
NorComp Inc.
Series:
581
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Type, Micro-D
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
25
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Board Side (2-56)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel (Front) / Brass (Rear), Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
2A
Backset Spacing:
0.220" (5.60mm)