Bourns Inc. 5800-682-RC
Part No.:
5800-682-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 6.8MH 91MA 17.5 OHM TH
Shipping
5800-682-RC Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
5800
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
91 mA
Current - Saturation (Isat):
140mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
17.5Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.275" Dia x 0.700" L (6.99mm x 17.78mm)