Bourns Inc. 5800-5R6-RC
Part No.:
5800-5R6-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 5.6UH 2.5A 23 MOHM TH
Shipping
5800-5R6-RC Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
5800
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
23mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.275" Dia x 0.700" L (6.99mm x 17.78mm)