540B.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 540B |
| Manufacturer | Senther Technology |
| Series | - |
| Package/Case | 4-SMD, No Lead |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Type | Analog |
| Axis | Z |
| Acceleration Range | ±500g |
| Sensitivity (LSB/g) | - |
| Sensitivity (mV/g) | 5 |
| Bandwidth | 0.5Hz ~ 28kHz |
| Output Type | Analog Voltage |
| Voltage - Supply | 3V ~ 30V |
| Features | - |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMD |
The following parts include "540B" in Silicon Labs 540B.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.