Vishay Sprague 53D951H050GE9
Part No.:
53D951H050GE9
Description:
CAP ALUM 950UF 50V AXIAL TH
Shipping
53D951H050GE9 Information
Capacitance:
950 µF
Tolerance:
-10%, +100%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.760" Dia x 1.142" L (19.30mm x 29.00mm)