Vishay Sprague 53D832G035JP6
Part No.:
53D832G035JP6
Description:
CAP ALUM 8300UF 35V AXIAL TH
Shipping
53D832G035JP6 Information
Capacitance:
8300 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
34mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.7265 A @ 1 kHz
Size / Dimension:
1.012" Dia x 2.642" L (25.70mm x 67.10mm)