Vishay Sprague 53D822F050KP6
Part No.:
53D822F050KP6
Description:
CAP ALUM 8200UF 50V AXIAL TH
Shipping
53D822F050KP6 Information
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.134" Dia x 2.642" L (28.80mm x 67.10mm)