Vishay Sprague 53D822F050JS6
Part No.:
53D822F050JS6
Description:
CAP ALUM 8200UF 50V AXIAL TH
Shipping
53D822F050JS6 Information
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.012" Dia x 3.142" L (25.70mm x 79.80mm)