Vishay Sprague 53D802G060MD7B
Part No.:
53D802G060MD7B
Description:
CAP ALUM 8000UF 60V AXIAL TH
Shipping
53D802G060MD7B Information
Capacitance:
8000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
60 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.375" Dia x 4.141" L (34.90mm x 105.20mm)