Vishay Sprague 53D752G012JJ7
Part No.:
53D752G012JJ7
Description:
CAP ALUM 7500UF 12V AXIAL TH
Shipping
53D752G012JJ7 Information
Capacitance:
7500 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
12 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.012" Dia x 1.642" L (25.70mm x 41.70mm)