Vishay Sprague 53D692G016HJ6
Part No.:
53D692G016HJ6
Description:
CAP ALUM 6900UF 16V AXIAL TH
Shipping
53D692G016HJ6 Information
Capacitance:
6900 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
73mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.473 A @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.886" Dia x 1.642" L (22.50mm x 41.70mm)