Vishay Sprague 53D682G6R3GE6
Part No.:
53D682G6R3GE6
Description:
CAP ALUM 6800UF 6.3V AXIAL TH
Shipping
53D682G6R3GE6 Information
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.760" Dia x 1.142" L (19.30mm x 29.00mm)