Vishay Sprague 53D682G025HL7
Part No.:
53D682G025HL7
Description:
CAP ALUM 6800UF 25V AXIAL TH
Shipping
53D682G025HL7 Information
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.886" Dia x 2.142" L (22.50mm x 54.40mm)