Vishay Sprague 53D632G035JL6
Part No.:
53D632G035JL6
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 6300UF 35V AXIAL TH
Shipping
53D632G035JL6 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
53D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
6300 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.012" Dia x 2.142" L (25.70mm x 54.40mm)