Vishay Sprague 53D472G050JL6
Part No.:
53D472G050JL6
Description:
CAP ALUM 4700UF 50V AXIAL TH
Shipping
53D472G050JL6 Information
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.012" Dia x 2.142" L (25.70mm x 54.40mm)