Vishay Sprague 53D472F063HS6
Part No.:
53D472F063HS6
Description:
CAP ALUM 4700UF 63V AXIAL TH
Shipping
53D472F063HS6 Information
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.886" Dia x 3.142" L (22.50mm x 79.80mm)