Vishay Sprague 53D471F100JL7
Part No.:
53D471F100JL7
Description:
CAP ALUM 470UF 100V AXIAL TH
Shipping
53D471F100JL7 Information
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.012" Dia x 2.142" L (25.70mm x 54.40mm)