Vishay Sprague 53D471F100GJ7
Part No.:
53D471F100GJ7
Description:
CAP ALUM 470UF 100V AXIAL TH
Shipping
53D471F100GJ7 Information
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.760" Dia x 1.642" L (19.30mm x 41.70mm)