Vishay Sprague 53D322G035HJ6E3
Part No.:
53D322G035HJ6E3
Description:
CAP ALUM 3200UF 35V AXIAL TH
Shipping
53D322G035HJ6E3 Information
Capacitance:
3200 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
77mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.09 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.404 A @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.886" Dia x 1.642" L (22.50mm x 41.70mm)