Vishay Sprague 53D282G050HL6
Part No.:
53D282G050HL6
Description:
CAP ALUM 2800UF 50V AXIAL TH
Shipping
53D282G050HL6 Information
Capacitance:
2800 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
65mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.54 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.921 A @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.886" Dia x 2.142" L (22.50mm x 54.40mm)