Vishay Sprague 53D273F6R3HJ6
Part No.:
53D273F6R3HJ6
Description:
CAP ALUM 27000UF 6.3V AXIAL TH
Shipping
53D273F6R3HJ6 Information
Capacitance:
27000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.886" Dia x 1.642" L (22.50mm x 41.70mm)