Vishay Sprague 53D242G030JJ6
Part No.:
53D242G030JJ6
Description:
CAP ALUM 2400UF 30V AXIAL TH
Shipping
53D242G030JJ6 Information
Capacitance:
2400 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
30 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.012" Dia x 1.642" L (25.70mm x 41.70mm)