Vishay Sprague 53D223G016JP6
Part No.:
53D223G016JP6
Description:
CAP ALUM 22000UF 16V AXIAL TH
Shipping
53D223G016JP6 Information
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.012" Dia x 2.642" L (25.70mm x 67.10mm)