Vishay Sprague 53D223F016KJ6
Part No.:
53D223F016KJ6
Description:
CAP ALUM 22000UF 16V AXIAL TH
Shipping
53D223F016KJ6 Information
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.134" Dia x 1.642" L (28.80mm x 41.70mm)