Vishay Sprague 53D222G050HJ6
Part No.:
53D222G050HJ6
Description:
CAP ALUM 2200UF 50V AXIAL TH
Shipping
53D222G050HJ6 Information
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.886" Dia x 1.642" L (22.50mm x 41.70mm)