Vishay Sprague 53D222F100KP6
Part No.:
53D222F100KP6
Description:
CAP ALUM 2200UF 100V AXIAL TH
Shipping
53D222F100KP6 Information
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.134" Dia x 2.642" L (28.80mm x 67.10mm)