Vishay Sprague 53D212G035GJ7
Part No.:
53D212G035GJ7
Description:
CAP ALUM 2100UF 35V AXIAL TH
Shipping
53D212G035GJ7 Information
Capacitance:
2100 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
111mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.829 A @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.760" Dia x 1.642" L (19.30mm x 41.70mm)