Vishay Sprague 53D182F050GJ6
Part No.:
53D182F050GJ6
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1800UF 50V AXIAL TH
Shipping
53D182F050GJ6 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
53D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.760" Dia x 1.642" L (19.30mm x 41.70mm)