Vishay Sprague 53D152G035GE6
Part No.:
53D152G035GE6
Description:
CAP ALUM 1500UF 35V AXIAL TH
Shipping
53D152G035GE6 Information
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.760" Dia x 1.142" L (19.30mm x 29.00mm)