Vishay Sprague 53D143F016HL6
Part No.:
53D143F016HL6
Description:
CAP ALUM 14000UF 16V AXIAL TH
Shipping
53D143F016HL6 Information
Capacitance:
14000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.886" Dia x 2.142" L (22.50mm x 54.40mm)