Vishay Sprague 53D132G050GJ6
Part No.:
53D132G050GJ6
Description:
CAP ALUM 1300UF 50V AXIAL TH
Shipping
53D132G050GJ6 Information
Capacitance:
1300 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
131mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.47 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.691 A @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.760" Dia x 1.642" L (19.30mm x 41.70mm)