Vishay Sprague 53D113G025JP6
Part No.:
53D113G025JP6
Description:
CAP ALUM 11000UF 25V AXIAL TH
Shipping
53D113G025JP6 Information
Capacitance:
11000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
33mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.865 A @ 1 kHz
Size / Dimension:
1.012" Dia x 2.642" L (25.70mm x 67.10mm)